ABD Vize Fotoğraf Ölçüleri Nelerdir?

Göçmen olmayan vize için kullanılacak vesikalık resimler için uyulması gereken bazı kriterler getirildiği dikkatinize sunulur. Vesikalık resim ile ilgili talep edilen ve dikkat edilmesi gereken özellikler aşağıda belirtilmektedir.

Başvuru sahibi son 6 ay içinde çekilmiş tüm yüzü kaplayan bir fotoğraf getirmelidir. Tüm yüzü kaplayan fotoğraf direk kameraya bakar şekilde çekilmiş olmalıdır.

Yüz, fotoğrafın yaklaşık yüzde 50’sini kapsamalıdır. Fotoğraf kişinin gözlerinin açık ve ağzının kapalı olduğu doğal yüz ifadesini (gülümseme olmadan) göstermelidir. Koyu renk gözlükler, sağlık nedenleri haricinde kabul edilemez.

  1. Fotoğrafın arka fonu beyaz renkte olmalıdır.
  2. Fotoğrafın boyutları 50 mm x 50 mm olmalıdır ve baş fotoğrafın ortasında yer almalıdır. Saçın üst kısmından çenenin alt kısmına kadar olan baş mesafesi/uzunluğu 25 mm – 35 mm olmalıdır. Göz seviyesi de fotoğrafın alt hizasından itibaren 28 mm – 35 mm olmalıdır.
  3. Fotoğraf başvuran kişiyi açık şekilde tanımlamalıdır.
  4. Başvuru sahipleri düzgün giyinmiş olmalı ve şapka ve benzeri aksesuarlar takmamalıdır. Üniforma ya da başvuru sahibinin saçını veya başka özelliklerini kapayacak eşarp, baş örtüsü giyilmemelidir. Eğer başvuru sahibi baş örtüsü giymek zorunda ise, fotoğrafta iki kulak ve alın açıkça görünmelidir.
  5. Fotoğraf çerçevesiz basılmalıdır.
  6. Arka fonu desenli veya koyu renkli fotoğraflar kabul edilmez.
  7. Hızlı çekim fotoğraflar yada dijital kalite fotoğraflar kabul edilmemektedir. Fotoğraflar, standart muamele gerektiren film kullanılarak, standart tek lens refleks tipi fotoğraf makinesi ile çekilmelidir.